Oświadczenie!

Oświadczenie Zarządu GKS Gwarek Ornontowice
    W odpowiedzi na oskarżenia na tle rasistowskim oświadczamy, że podczas zawodów IV ligi z Wartą Zawiercie, które odbyły się 27 marca 2021r. żaden z zawodników GKS Gwarek Ornontowice nie dopuścił się czynu na tle rasistowskim wobec zawodnika Warty Zawiercie.
    Górniczy Klub Sportowy Gwarek Ornontowice jest klubem neutralnym pod względem politycznym, religijnym, etnicznym i rasowym. O tym niech świadczy fakt, że w barwach Gwarka obecnie występuje zawodnik z Meksyku i Gruzji a ponadto w okresie przygotowawczym testowany był zawodnik z Nigerii. Pragniemy również zwrócić uwagę na fakt, że nasz wychowanek z rocznika 2007 obecnie grający w Górniku Zabrze jest ciemnoskóry i nigdy nie miał, mieszkając w Gminie Ornontowice i trenując w Gwarku z tego powodu problemów. Jak by tego było mało to z olbrzymią przyjemnością wzięliśmy udział w akcji Śląskiego Związku Piłki Nożnej pt. „Buty piłkarskie dla dzieci w Kamerunie” dostarczając 30 par butów piłkarskich, które dotrą do młodych piłkarzy tego kraju!
    Wracając do meczu, który odbył się w sobotę 27 marca możemy stwierdzić, że było to zacięte spotkanie,
w którym nikt nie odstawiał nogi a obie drużyny do końca walczyły o zwycięstwo. Pan Italo Santana Ferreiro zaprezentował się bardzo dobrze mocno utrudniając naszym zawodnikom osiągnięcie zamierzonego celu, jakim było zwycięstwo. Zobaczyliśmy zawodnika ambitnego o nienagannej technice, szybkiego i agresywnego piłkarsko, niestety też zawodnika konfliktowego zarówno w stosunku do naszych graczy jak i do sędziego. Wszystko, co w tym meczu było nie po jego myśli wywoływało w nim frustrację. Nie podoba nam się nie tylko
to, że oskarża naszych zawodników, ale również dobrze wykonującego w tym spotkaniu swoją robotę sędziego, który po końcowym gwizdku umiejętnie uspokoił obie drużyny nerwowo reagujące na bezpodstawne oskarżenia zawodnika pochodzącego z Brazylii.
    To, że ambitny zawodnik po porażce szuka sobie usprawiedliwienia może być zrozumiałe dla każdego, kto grał kiedyś w piłkę, ale że poważna osoba w postaci Prezydenta Miasta Zawiercie robi z tego medialną szopkę rzucając bezpodstawne oskarżenia już nie za bardzo.
   W całej tej sytuacji chyba na miejscu byłoby zadanie sobie pytania czy w przypadku zwycięstwa Warty też musielibyśmy się zmierzyć z tego typu pomówieniami?
   Reasumując czujemy się mocno dotknięci bezpodstawnymi oskarżeniami o rzekomych rasistowskich zachowaniach, jakie mieliby prezentować w tym meczu zawodnicy Gwarka Ornontowice.